Blaty z granitu na wymiar
indywidualne
projekty
Nowoczesny park maszynowy do obróbki granitu
nowoczesny park maszynowy
Sprawdzone materiały - granit
sprawdzone
materiały
świetne ceny i
terminy

Blaty granitowe


Kuchnia to jedno z najczęściej i najmocniej eksploatowanych miejsc w naszych domach. To jednocześnie miejsce wyjątkowe, w którym toczy się życie rodzinne, w którym spędzamy duże ilości czasu. Kuchnia zasługuje na wyjątkową oprawę.

To w tym pomieszczeniu są największe wahania temperatur, codziennie wrze woda, smażymy, pieczemy, gotujemy, ale także używamy ostrych noży i innych narzędzi czy ciężkich garnków. W kuchni szczególnie eksploatowane są blaty kuchenne, na które może kapnąć wrzątek, spaść ostry nóż czy też wylać się gorący olej. Blat kuchenny nie tylko musi spełniać funkcję estetyczną, dopełniać całą aranżację, pięknie komponując się z frontami szafek i pozostałym umeblowaniem, ale także musi być praktyczny i wytrzymały. Jednym z najtwardszych materiałów z jakich wykonuje się blaty jest granit. Materiał z granitu charakteryzuje się nie tylko wytrzymałością, jego walory to także bogata kolorystyka, prosta pielęgnacja czy estetyka wykonania.
parallax background

Czy granitowe blaty kuchenne sprawdzą się w każdej kuchni?

Poznaj najważniejsze zalety granitu

Każdy surowiec, z którego wykonuje się blaty kuchenne ma swoje właściwości. Inaczej prezentują się blaty z drewna, marmuru czy MDF-u. Cechują się także innymi parametrami. Nie inaczej jest z blatami z granitu. Jest to rodzaj kamienia, który ma szereg właściwości doskonale sprawdzających się w kuchni.


Granit to nie tylko piękno i niepowtarzalność naturalnego kamienia (każdy blat ze względu na strukturę materiału jest unikalny), ale również szereg właściwości użytkowych, które wpływają na trwałość, ergonomię a nawet higienę w naszej kuchni.

 
 

Fantazja i unikatowość. Niemal niczym nieograniczona kolorystyka blatów kamiennych

Unikatowość to jedna z zalet każdego blatu wykonanego z granitu. Niezależnie na jaki kolor z niezwykle bogatej palety barw się zdecydujemy możemy być pewni tego, że będzie to blat niepowtarzalny. Barwy blatów dostępne są w różnych konfiguracjach. Od głębokiej czerni (black) po piękną biel (white). Pomiędzy tymi skrajnymi kolorami mieści się całe bogactwo kolorów. Dostępne są barwy oraz ich odcienie:

  • czarny,
  • szary,
  • zielony.
  • ciemnoszary,
  • różowy,
  • jasnoszary,
  • czerwony,
  • biały.

Popularne są także blaty kuchenne star galaxy. Efektowność tego rodzaju blatów wynika z tego, że ich kolorystyka charakteryzuje się głęboką czernią nakrapianą złotymi kropkami. Nazwa star galaxy nawiązuje do tego, że blat subtelnie przywołuje na myśl rozgwieżdżone niebo.


Przykładowe kolory granitu na blat dostępne w naszej ofercie

Czy trzeba przygotować się na duży koszt decydując się na blaty granitowe? Ceny są różne

Urządzając mieszkanie, czy też remontując kuchnię zależy nam na tym, by wykonanie poszczególnych elementów wykończenia było solidne. Ma to szczególne znaczenie jeśli np. szafki kuchenne, sprzęt AGD czy też inne umeblowanie będą mocno eksploatowane. Można powiedzieć, że blat kuchenny przewodzi wśród wszystkich elementów kuchni, jako ten najczęściej używany i najbardziej narażony na uszkodzenia. Dlatego też warto zdecydować się na wysokiej jakości blaty granitowe. Cena jest adekwatna do jakości, a produkt z granitu świetnie uzupełni wnętrze kuchni.

Jakie właściwości wpływają na to ile kosztuje blat granitowy. Cena zależna jest od wielu czynników

Jest wiele czynników, które wpływają na koszt blatów z granitu. Cena jest wypadkową właściwości, które prezentuje blat. Bardzo istotnym elementem blatu jest rodzaj i klasa zastosowanego kamienia. Granity mogą prezentować różną klasę i w zależności od niej cena może się różnić. Klasa przypisywana jest na podstawie jakości bloku i wyglądu kamienia. Nie da się też pominąć jakości samego bloku z granitu. W bloku mogą się trafić przestrzenie (np. żyły), które należy wyciąć, co ostatecznie przekłada się na koszt.

Jakie elementy mają kluczowe znaczenie dla ceny blatu kuchennego?

Kolejnym czynnikiem decydującym o cenie jest to ile będzie odpadów z bloku granitu. Zawsze warto przedyskutować projekt z wykonawcą, by odpadów było jak najmniej, co też może znacznie obniżyć ostateczny koszt. Forma wykończenia płaszczyzny też będzie miała wpływ na cenę. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na polerowanie kamienia, czy też pozostaniemy przy matowej formie blatu cena będzie się różnić. Nie będą to jednak duże różnice.

Na koszt wpływ mają także otwory, które trzeba będzie wywiercić w blacie. Po pierwsze wycinanie otworów zwiększa ryzyko pojawienia się pęknięć, po drugie otwory należy wzmocnić od spodu specjalnymi paskami. Warto też wiedzieć, że cena wywiercenia otworów nie jest taka sama dla każdego blatu. Jest ona zależna od tego, w jakim bloku będą one wiercone i jaki zostanie zastosowany zlew. W zależności od tego jak będzie montowany sprzęt (zlew może być montowany od dołu lub od góry) cena będzie różna. Zlew montowany od dołu wymaga większego nakładu pracy. Zatem, taki zlew będzie determinował wyższą cenę.

Usługi kamieniarskie obejmują kompleksowe przygotowanie zamówienia, ale jest to za każdym razem wyceniane indywidualnie. Usługi związane z montażem blatów z granitu również decydują o ostatecznym koszcie. Projekt, format kamienia, ilość osób, które zajmą się montażem, kondygnacja mieszkania - to wszystko wpływa na finalną kwotę. Warto więc zlecić wykonanie wyceny i przemyśleć kilka opcji zastosowania blatu z granitu.

JESTEŚMY DUMNI Z NASZYCH REALIZACJI

GRANITOWE BLATY KUCHENNE, JAK I WIELE INNYCH ZREALIZOWANYCH PROJEKTÓW Z NATURALNEGO KAMIENIA ZNAJDZIESZ W NASZYM PORTFOLIO

Sprawdź

Prosta pielęgnacja. Sprawdź jak dbać o blat kuchenny wykonany z granitu

Blat kuchenny pełni bardzo ważną funkcję nie tylko w kuchni, ale w zasadzie w całym domu. Jego funkcjonalność i praktyczność jest istotna ze względu na to, że możemy poświęcać mniej lub więcej czasu na jego pielęgnację. W przypadku blatów z granitu konserwacja nie jest trudna. Warto jeszcze wspomnieć, że blaty granitowe wykonane są z naturalnego kamienia, do produkcji nie stosuje się żadnych sztucznych elementów.

Zaraz po wykonanym montażu blat jest odpowiednio impregnowany. Impregnację wykonuje się po to, by zasklepić mikroszczeliny na płaszczyźnie blatu. W ten sposób powstaje warstwa, która będzie chronić powierzchnię przed wnikaniem brudu. Impregnację powinno się powtarzać raz w roku, by blat zachował swoje pierwotne właściwości.

Konserwacja blatu kuchennego jest łatwa, należy jedynie pamiętać o kilku zasadach, które się z tym wiążą.

O czym należy pamiętać, by blat kuchenny z granitu zachował swój szlachetny charakter?

Przede wszystkim nie używajmy żadnych środków, które zawierają jakiekolwiek kwasy. Sprawdźmy etykietę preparatu przed użyciem. Jeśli w składzie jest kwas cytrynowy, fosforowy, octowy, solny czy mrówkowy nie używajmy go do czyszczenia blatu. Skorzystanie z takiego środka spowoduje, że blat zmatowieje i straci swój pierwotny blask. Blat kuchenny granitowy jest także podatny na różne wybielacze. Zawierają one chlorki sodu, które mogą wpłynąć na kolorystykę blatu.

Choć płyny do mycia naczyń nie są szczególnie niebezpieczne dla blatów z granitu, to jednak warto z nich zrezygnować. Niebezpieczeństwo ich użycia wynika z tego, że jeśli na blacie pozostanie nawet śladowa ilość płynu, po odłożeniu w to miejsce gorącego naczynia pozostanie tam trwały ślad.

Nie używajmy także preparatów z olejami silikonowymi w składzie. Wprawdzie blatu one nie zniszczą, to pozostawią po sobie nieładne smugi, które trudno będzie usunąć. Powłokę kamienia z granitu mogą też zniszczyć wszelkie środki, które są przeznaczone do czyszczenia pieców. Zawierają one sodę oczyszczoną i ług potasowy, które mają niszczący wpływ na blat. Omijajmy także takie substancje jak zmywacze do paznokci, benzyna, aceton, etc. Preparaty tego rodzaju, mające w składzie wymienione substancje również zniszczą na trwałe blat.


Blaty z granitu czy jednak lepszy marmur? Czy któryś materiał ma wyraźną przewagę?

Podstawową różnicą pomiędzy marmurem a granitem jest to, że ten pierwszy jest mniej odporny na zarysowania, czyli jest nieco delikatniejszy. Marmur charakteryzuje się także tym, że jest bardziej nasiąkliwy niż granit. Natomiast granit jest trudniejszy do zarysowania. Można też dostrzec różnice w samej kolorystyce. Najważniejsze jednak jest to, że ani marmur ani granit nie jest lepszy. Wszystko sprowadza się do ich zastosowania.

Jeśli chodzi o marmur, to jest to oczywiście surowiec szlachetny i ponadczasowy, zawsze modny. Jednak ze względu na wspomniane już wcześniej cechy, takie jak nasiąkliwość i miękkość, blat kuchenny z tego materiału jest rozwiązaniem ryzykownym. Materiały, takie jak marmur świetnie sprawdzają się jako okładziny ścienne, obudowy kominkowe czy parapety wewnętrzne. Nie oznacza to jednak, że blaty marmurowe nie odnajdują się zupełnie w kuchni. Należy jednak zachować większe środki ostrożności, by taki blat zachował swój oryginalny wygląd.

Natomiast granit, jako materiał niezwykle trwały i charakteryzujący się wysoką odpornością na różne czynniki, świetnie sprawdzi się w kuchni. Poza tym, że kamień z granitu cechuje się wyjątkową elegancją, a kolorystyka pozwala go dopasować do każdego stylu, jest to materiał który będzie służył przez lata. A przy tym nie straci nic ze swojego pierwotnego wyglądu.


Blaty z granitu tylko do kuchni? Zobacz jakie jest zastosowanie blatów granitowych?

Poza kuchnią granit świetnie sprawdzi się także w innych miejscach. Z granitu wykonuje się także parapety wewnętrzne i zewnętrzne, posadzki czy podjazdy dla samochodów. Dzięki temu, że kamień granitowy jest odporny na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, mrozy, wilgoć może być z powodzeniem wykorzystywany na zewnątrz, a także w miejscach, które są intensywnie użytkowane, np. w ciągach komunikacyjnych.