Jak dbać o granit?

PIELĘGNACJA NATURALNYCH KAMIENNYCH BLATÓW KUCHENNYCH


Pielęgnacja blatu kuchennego jest niezwykle ważna ze względu na funkcję, jaką pełni on w naszym domu. Doskonałym wyborem są granitowe blaty, gdyż granit jako kamień naturalny nie zawiera żadnych sztucznych elementów w swojej strukturze.

Tuż po montażu blatu u Państwa w domu zostaje on odpowiednio zaimpregnowany, co oznacza zasklepienie mikroszczelin na powierzchni kamienia. Tworzy się też warstwa ochronna, która zapobiega wnikaniu brudu trudnego do usunięcia. Ważne, by pamiętać o regularnym impregnowaniu blatu – mniej więcej raz w roku.

Czyszczenie blatu granitowego jest niezwykle proste, jeśli pamięta się o podstawowych zasadach z tym związanych.

ZASADY PIELĘGNACJI GRANITU

CZYLI O CZYM MUSZĘ PAMIĘTAĆ, ABY JAK NAJDŁUŻEJ CIESZYĆ SIĘ SZLACHETNYM PIĘKNEM KAMIENIA?


 

8 zasad skutecznej i bezpiecznej pielęgnacji granitu oraz marmuru w domu

  • Należy unikać środków czyszczących, które w swoim składzie zawierają wszelkiego rodzaju kwasy, w tym kwas: fosforowy, cytrynowy, mrówkowy, octowy a także kwas solny. Kwasy te zawarte są na ogół w płynach przeznaczonych do czyszczenia powierzchni, na których pojawia się osad wapienny. Po zetknięciu płyty granitowej czy marmurowej z takim kwasem powierzchnia matowieje, przestaje błyszczeć.
  • Trzeba uważać na wszelkiego rodzaju wybielacze, które, ze względu na zawarte w nich chlorki sodu, powodują niekorzystne zmiany kolorystyczne. Dotyczy to głównie blatów marmurowych.
  • Względnie bezpieczne jest stosowanie płynów do mycia naczyń, ale i tego sposobu nie polecamy. Śladowa ilość płynu, która zostanie na blacie, spowoduje, że postawione na blat gorące naczynie pozostawi po sobie trwałe odbarwienie.
  • Dla marmurów bezpieczna jest woda, ważne jednak, by nie była ona destylowana ani mineralna, gdyż ta może pozostawić po sobie ciemne odbarwienia.
  • Produkty, które są neutralne dla marmurów to te, których pH wynosi 7. Jest to szczególnie ważne, gdyż środki o pH 5,5 mogą trwale uszkodzić strukturę kamienia.
  • Należy także unikać środków, które zawierają oleje sylikonowe, są to zazwyczaj płyny do mycia szyb albo do pielęgnacji mebli. Choć nie zniszczą blatu kamiennego w sposób trwały, to pozostawią po sobie nieprzyjemne dla oka smugi trudne do usunięcia.
  • Środkami szczególnie groźnymi dla powierzchni kamiennych są produkty przeznaczone do czyszczenia pieców, zawierające w sobie sodę oczyszczoną i ług potasowy. Niestety, mogą one na trwałe zniszczyć powłokę kamienia.
  • Blaty granitowe i marmurowe nie tolerują także substancji takich jak: benzyna, zmywacz do paznokci itd., gdyż te trwale niszczą kamień.

By skutecznie pielęgnować granitowe blaty czy blaty marmurowe należy korzystać wyłącznie z produktów specjalnie do tego przeznaczonych. Na rynku jest wiele środków, które stworzone są specjalnie z myślą o użytkownikach powierzchni granitowych i marmurowych. Co więcej, regularne ich stosowanie pogłębia jeszcze kolor kamienia.

JESTEŚMY DUMNI Z NASZYCH REALIZACJI

GRANITOWE BLATY KUCHENNE, JAK I WIELE INNYCH ZREALIZOWANYCH PROJEKTÓW Z NATURALNEGO KAMIENIA ZNAJDZIESZ W NASZYM PORTFOLIO

Sprawdź